IMG_4693

Wietnam

Trafiliśmy do kulinarnego raju. Kuchnia Wietnamska, to smaki które zostają w głowie na dłużej. Wiecie co lubię w podróżowaniu? No właśnie kuchnie. Jedzenie jest jak opowiadanie o swoim sposobie życia i świata. Jak gotuje, przypominam sobie jak to robi moja mama. Od zawsze obserwowałam ją w kuchni, i teraz przypominam sobie jak doprawia różne potrawy, z czym mi się one kojarzą. Gotując przypominam sobie te smaki, mieszając je z naszym życiem z M. Dodaje smaki, które lubimy i to wszystko jest kulinarną podróżą.

I tak w tym tygodniu odwiedziliśmy zjawiskowe miejsce, które smakiem nas rozpieściło. Kolory, zapachy, smaki, warzywa, ryby, mięso to jak opowiadanie o życiu Wietnamczyków. I te wszystkie czary, są niedaleko nas!

Opowiem Wam co widziałam, a oczy ze zdziwienia i radości miałam szeroko otwarte. Pełno pysznych warzyw i owoców, dokładnie mytych i przygotowywanych przez Wietnamczyków.Kolory zielonego targu, w pełnym słońcu jakie było tamtego dnia, pozwalała mi wyobrazić sobie że jestem wiele tysięcy kilometrów od domu. Owoce morza, powykładane na chodnikach w wiadrach, ruszające się kraby, ośmiornice. Zamrożone larwy, oczywiście do spożycia. Sklepiki pełne gwaru, muzyki, rozmów w towarzystwie szykujących się potraw. Przed każdym sklepem stoją butle, kuchenki na których właściciele przyrządzają dania, spożywając na ulicy. Nie do pomyślenia w Polsce, tam to jest normalne i nie wywołujące szału.

IMG_4718

IMG_4727

IMG_4715

Całe Wietnamskie miasteczko mieści się na przedmieściach Czeskiej Pragi. Tak tak, dobrze przeczytaliście. Jest to dokładnie targ, z towarami które przypłynęły z Chin. Zabawki, ciuchy, buty itd. Ale to nie było celem naszej podróży. My chcieliśmy być przez chwile w tym miejscu. Cały targ to miejsce pracy, życia, mieszkania i załatwiania codziennych czynności Wietnamczyków. Są tam fryzjerzy, kosmetyczki, uliczki z restauracjami, zielony targ, kasyno, hotele, banki, ubezpieczalnie, a nawet księgowe.

IMG_4552

IMG_4576IMG_4691

IMG_4575

IMG_4574

IMG_4569

IMG_4567

IMG_4622

IMG_4626

IMG_4646

IMG_4668

Miejsce wyjątkowe, bo zamieszkałe przez samych Wietnamczyków, dlatego poczuliśmy się jak w Wietnamie. Każda knajpka wyglądała podobnie, przywiązania do wystroju nie ma żadnego, wszystko wygląda bardzo staro i panuje ogólny bałagan. Za to wszystko smakuje doskonale. W rosole na smażonym karpiu, z dodatkiem marynowanego ostrego czosnku zadziwiła mnie najbardziej, sałatka z kapusty pekińskiej drobno posiekanej z trawą cytrynową i odrobina kolendry, którą jest dodatkiem do zupy. Pyszne! Niebo w gębie. Micha zupy około 12 zł. Dania z ryżem np: Krewetki czy kaczka, w pysznych sosach które nazywam kisielem z warzywami. Na każdym stole zestaw dodatków: ostrych sosów, marynowanego niebieskiego czosnku, ostrych papryczek w zalewie.

IMG_4582

IMG_4586

IMG_4584

IMG_4627

IMG_4614

Orgazmy kulinarny to deser! w plastikowym kubku, coś wyglądające jak jogurt z owocami. W rzeczywistości, każda łyżka była innym smakiem. To nie był jogurt, tylko coś na podobieństwo kaszy mannej, z pistacjami zmielonymi, przezroczystymi kulkami żelkowych owoców liczi, czarną galaretką pokrojoną w kostkę, a na dole czerwona fasola. Galaretka na początku przypominała mi surową wątróbkę. Pomyślałam, raz się żyje. Smak mnie zaskoczył, jak i jej konsystencja. Wszystko z dodatkiem kropli aromatu bananowego. Proszę Państwa bomba smaków!

IMG_4593

IMG_4757

IMG_4759

Atmosfera tego miejsca mnie porwała, zapachy, rozmowy, mocno świecące słońce. To wszystko sprawiło, że ten targ wydał mi się inny od tych wszystkich na których byłam. Wszystko było naturalne, niewymuszone, wesołe na swój sposób. Brud, który w Polsce sprawiał by ogromne zamieszanie tu był jak część ich sposobu życia. Stoliki z graczami w karty za pieniądze,pokazały że to jest ich miejsce i ich mały Wietnam.

 

Pamiętacie maść z tygrysa na wszystkie dolegliwości ?

IMG_4684

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>