pies_smycz

chodzimy na smyczy

Chodzenia na smyczy możemy uczyć szczeniaka już po naszych domach w pierwszych wspólnych dniach. Pies przyzwyczai się do obroży i kontaktu z nami poprzez smycz.  Ułatwi nam to znacznie późniejsze wyjścia na spacer, które od samego początku będą przyjemnością. Zakładanie obroży i smyczy już zawsze będzie oznaką wyjścia na dwór. Bardzo lubię kiedy Helka ożywia się na wiadomość o spacerze, kiedy zakładam jej standardowy ekwipunek.

Obroża czy szelki? Wybór należy do właściciela. Doborem akcesoriów dla zwierząt musimy kierować się kilkoma kategoriami:

  •  wygody
  • nie krępować ruchów podczas biegu czy spokojnego spaceru
  • dobrze i szybko się zapinać
  • bezpieczeństwa, pies podczas szarpania czy innych mocnych ruchów nie oswobodzi się

Jak Helka była malutka zaczytywałam się o sposobach mocowania szelek, o tym żeby nie zniszczyć rozwijających się stawów psa. Byłam na konsultacjach u weterynarza i przetestowałam temat na swojej suni. Szelki muszą mieć dobry rozmiar na waszego psa, nie mogą być za małe, ani za duże. Rodzaj szelek i obroży musi być również dobrany do rodzaju spaceru i warunków. Nie zakładajcie grubych szelek, polarowych pełniących funkcję ubrania na spacery kiedy jest mokro, a wiecie że Wasz pupil uwielbia się tarzać w błotku czy wskakiwać do wody. Takie ubranko będzie wyziębiało ciało psa po wysiłku. I na odwrót nie przegrzewajcie psa w ciepłe dni niedopasowanymi akcesoriami. Pamiętajmy, że psy mają wyższą temperaturę ciała o kilka stopni niż my ludzie.

Oczywiście czytałam o problemach wypadających oczy u mopsa czy psiaków psów ras małych, chodzenie z tymi rasami na obroży było nie wskazane. Przetestowałam, i tu również z własnego naszego doświadczenia mogę powiedzieć, że nic takiego się nie dzieje. A nosząc obrożę Helka słucha się bardziej na spacerach i nie ciągnie kiedy chce przywitać się z każdym kolegą w okolicy.

Długa czy krótka smycz ?

Długie smycze pozwolą nam na spokojne omijanie terenów zielonych, na które z wielką chęcią wskakują nasze psy, a niekoniecznie my. Długa smycz to również większa swoboda psa na spacerach. Są również minusy np: zbyt późne zmniejszenie długości smyczy i możliwe niedopilnowanie psa na spacerze.

Krótka smycz, kiedy zostanie dobrze opanowana od początku pozwoli nam spokojne spacery na luźnej smyczy.

Po rocznych codziennych spacerach na długiej, rozciąganej smyczy wybrałam tą krótka. Mam większa kontrolę nad psem, Hela chodzi spokojniej przy nodze. Polecam własne testy akcesoriów dla psów, na pewno wybierzecie wygodny dla Was zestaw.

Kiedy zaczyna się wiosna tylko wyczekuje pierwszych pączków liści na drzewach i wszelkich oznak tej cudownej pory roku. Uwielbiam wtedy spacerować z Helką i obserwować przyrodę. Odwiedzamy miejsca zapomniane zimą. Wyczekujemy wiosny!

IMG_0858

IMG_8803

936

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>