74d319a9edd089e92e2eade24476b5ae-599x900

Dlaczego Skandynawia jest piękna ?

W internecie zakochałam się w Skandynawii.Prawie jak miłość z skypa lub marnego czata. To w demonie wiedzy bezużytecznej dostrzegłam daleką Skandynawie. Internet sprzedał mi zdjęcia miast, domów, malutkich wiosek ululanych w wielkich lasach, drewno, fiordy. I to tyle. Wystarczyło, żeby Skandynawia stała się prawdziwym marzeniem.

Nie jestem architektem, jednak z krwią matki mej jedynej dostałam poczucie zmysłu i estetyki. Blogi wnętrzarskie to dobro internetu, źródło informacji i pięknych zdjęć. I tak codziennie przez kilka godzin, ukradkiem, bladym świtem i czarną jak dupa nocą oglądałam: mieszkania, meble, kamienice, firaneczki, książeczki, dywaniki. Po prostu zachwycałam się stylem skandynawskim w każdym możliwym momencie.Na pulpicie królują foldery : moje mieszkanie, skandynawskie mieszkania, biała kuchnia, super dywany, obożejakiemieszkanie

A co to ma do Skandynawii ?

Ma i do bardzo dużo. Ich sposób życia, myślenia, organizacji pracy i własnego otaczającego świata wyrażają w swoich domach. Stąd  jest w nich pełno drewna, naturalnych materiałów jak len, dominują naturalne kolorach. Biel dla wielu Polaków to kolor szpitalny, więc najlepiej mieć żółte i zielone ściany bo wtedy jest wesoło. Kolory ziemi w skandynawskich domach są wszędzie co jest ich przywiązaniem do życia w zgodzie z naturą. Minimalizm to posiadanie tylko niezbędnych i potrzebnych przedmiotów, zero zbieractwa. Ich domy, mieszkania, ogrody wydają się „niewymuszone” i prawidłowe. Estetyka życia pojawia się w zapalonych małych lampkach w oknie każdego domu nocą. Miasta wyglądają zjawiskowo, domy na zamieszkałe i gotowe na przyjęcie kogoś na kawę. Bo kawa jest wszechobecna.

3b6ff7144b2a435ab05c4ac49a13de40

74d319a9edd089e92e2eade24476b5ae-599x900

20729_j5uvt1n7

20730_hgn82izo

20732_24de07d6

20735_3x7aravd

22823_ybkbjy9a

ce3d5a9fe6139eb363ed232c625fc589

 

Sposób myślenia Norwegów i Szwedów jest zupełnie inny niż nasz Europejczyków. Poczynając od wychowania w innej kulturze i utartych wzorcach oraz podświadomych przekonaniach. Jadąc drugi raz do Skandynawii co nie co, zapoznaliśmy się z mitologią skandynawską, która różni się całkowicie od greckiej. Mitologia grecka ukształtowała Europejczykom pogląd na bohatera i piękno, niezmordowaną pracę która i tak jest niekończąca się. Wykazała słabe punkty każdego człowieka, próżne piękno, jedyną potężną siłę.  Mitologia skandynawska to dobra natury  i wszystkie istniejące żywioły. Lasy, olbrzymie góry, przenikliwie zimna głęboka woda i bohaterowie, którzy potrafią poświęcić wszystko dla wiary. Nie ma w niej piękna ludzkiego i ludzi. To jak opowieść o żyjącej naturze, ludzkim życiem bez twarzy, nóg i ciała.

Gdzie widać te różnice ? Jak dokładnie ubrać myśli w słowa??

Dla nich śnieg nie jest męczarnią, powodem do narzekań. Zawód rybaka jest marzeniem mężczyzn zamieszkujących mniejsze miasteczka, pasja do ryb przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Uprzejmość i troska o innych nie kończy się tylko na własnej rodzinie. To dość zabawne spotykanie się sąsiadów na codziennych spacerach na ulicach miasteczek i rozmowy połączone z plotkami. Najlepszym miejscem do życia nie jest wielkie miasto czy pobliże metropolii. Najlepiej jest daleko w lesie, samotnie, rodzinnie. To w takich warunkach można sprawdzić swoje możliwości, poznać życie z dala od zalewającej cywilizacji. Mieć swój mały kurnik, szklarnie z warzywnikiem, rąbać drzewo w stodole do kominka i pieca. Za takie odludzie teraz Skandynawowie płacą miliony. Polacy uciekają w zatłoczone osiedla i wielkie miasta bo chcą żyć blisko świateł, cywilizacji i spalin. Mierzą czas korkami na drodze, udają że zdrowo żyją wcinając marchewkę z biedronki. Warunki naturalne krajów skandynawskich sprawiły i dały w prezencie możliwość poruszania się łódeczką na co dzień i parkowaniem jej pod domem. Dzieciaki pływają łódką po zakupy, bez patentów sternika i innych bzdur.

IMG_3106

IMG_2288

IMG_2268

IMG_6506

IMG_3161

IMG_6257

IMG_2967

IMG_2837

IMG_2604

Dużo jest w księgarniach literatury Norweskiej i  Szwedzkiej. Uwielbiam, rozkoszuje się słuchając audiobooków lub czytając kiedy tylko mam chwile wolną. W tych książkach ukryta jest Skandynawia. Ich życie, pieniądze, natura, sposób patrzenia na świat, moda, charakter pracy, domy, przedmioty otaczające ich codzienność.

I tak powstał ogromny wpis, większość i tak nie doczyta. Ale nie można mówić w kilku słowach o swojej miłości.

 

 

 

 

One thought on “Dlaczego Skandynawia jest piękna ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>