IMG_2726

kiszone przysmaki

Uwielbiamy targi i lokalne jedzenie. Wszędzie gdzie jesteśmy staramy się próbować lokalnych smaków i poszukiwać tych nowych których jeszcze nie próbowaliśmy. Na targu w Rydze udało się nam kupić kilka kiszonych smakołyków: czosnek, jabłka i pomidory. Przysmaki te dojechały z nami aż do Laponii, bo w drodze nie było ich jak smakować.

 

Podczas prób okazało się, że jabłko i zielony kiszony pomidor to nic szczególnego. Jabłko stało się po prostu bardziej winne, a pomidor był nieciekawy, kwaśny – nic szczególnego.

Za to czosnek ! Kiszony czosnek jest zajebisty :) Cała główka ukiszona wraz z łupinkami. Obiera się ją dopiero przed spożyciem, smakuje trochę jak czosnek znany nam z kiszonych ogórków. Jednak nieco różni się aromatem, jest lekko gazowany ma lekki czosnkowy posmak no i jest trochę słodkawy. Niestety podczas zakupu nie wypytałem babki na straganie o przepis – nie wiedziałem wtedy, że to będzie takie dobre. No cóż przynajmniej mamy powód by jeszcze raz wybrać się do Rygi.

Tak czy siak spróbuje w tym roku ukisić czosnek. Będę improwizował – może coś z tego wyjdzie :)

M

IMG_2697

IMG_2701

IMG_2703

IMG_2716

IMG_2718

IMG_2724

IMG_2725

IMG_2726

IMG_2728

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>