IMG_5820

Globalizacja

Cała Europa jest taka sama. Kulturowo i architektonicznie poszczególne państwa różnią się od siebie w niewielkim stopniu. Jeżdżąc po starym kontynencie chcieliśmy się zapoznać ze stylem życia i kulturą innych narodów. Szybko jednak przekonaliśmy się, że nie różnią się one zbytnio od siebie. Widoki poza walorami krajobrazowymi są wszędzie podobne. Wszędzie autostrady, MCDonalds’y , Shelle itd.

Wiadomo, że każde z Państw ma coś co je wyróżnia. Ale w ogólnym postrzeganiu jest to tak mały szczegół, że nie sprawia wrażenia dywersyfikacji kulturowej i architektonicznej pomiędzy Państwami.

Nie zrozumcie mnie źle. Nie jestem zwolennikiem multi – kulti. Sprowadzania imigrantów z Afryki czy Bliskiego Wschodu. To jest jak najbardziej nienaturalne.  Gdy będę chciał poznać kulturę Islamu wybiorę się do Iranu lub Pakistanu, obcowanie z kulturą Mahometa w Europie to największe zło jakie nam zagraża. Tęskno mi trochę za różnorodnością, ale różnorodnością staroeuropejską. Chciałbym poczuć różnicę gdy przekraczam granicę pomiędzy Niemcami ,a Francją czy Austrią, a Czechami. Wszystko jest praktycznie jednakowe, a szkoda.

O regionalne jedzenie też coraz ciężej, wszędzie panuje pizza, kebab i fastfoody. Aby zjeść lokalną kuchnie trzeba się dobrze naszukać – przykre.

Gdybyście zapytali mnie o Kraj najbardziej różniący się od innych wchodzących w skład UE, wskazałbym Hiszpanie i Portugalię. Te dwa kraje również najbardziej z całej tegorocznej podróży przypadły mi do gustu.

M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>