karma-dla-psow

jak nauczyć psa „zdrowo” jeść ?

Co jest potrzebne psu do życia:

miłość, spacery, zabawy, spokojny kąt i oczywiście jedzenie
I o tym chciałabym Wam dzisiaj napisać. Mój pies ma idealną wagę, nigdy nie miałam problemów z odchudzaniem, a w misce Helki często jest karma. Jak tego dokonałam?? A o to w bardzo prosty sposób.

Szczeniak dostawał trzy razy dziennie sucha karmę. Na początku był to Royal Canin, a to tylko dlatego że taka karmę dostawała w hodowli, później przeszła na suchą karmę Acana. O rodzajach karm napiszę Wam później.
Pies dostawał na początku namoczone kuleczki karmy, tak by było mu łatwiej przełykać. W miarę jak Helka rosła odeszłam od namaczania karmy, ponieważ dla prawidłowego trawienia i przyswajania karmy pies musi przeżuwać i tą karmę po prostu gryźć. Tak więc Helka jadła tylko suchą karmę. W misce psa powinna być zawsze czysta woda do picia.

adult-small-breed

Jedni powiedzą, że pies potrzebuje mokrego jedzenia, mięsa i innych dodatków. My przyjęliśmy taką formę karmienia i mnie nie zawiodła.

Kiedy Helka miała 9-10 miesięcy przeszliśmy na podawanie jedzenie dwa razy dziennie- rano i wieczorem.  Raz w tygodniu podawaliśmy jej pokrojone surowe mięsko, ale dopiero wtedy kiedy była już przyzwyczajona do swojego codziennego posiłku.

Nigdy nie ugięłam się kiedy mój pies patrzył na mnie siedząc przy stole, a ja jadłam obiad. Poprzez brak dostarczania pokarmu ze stołu mój pies nigdy nie był natrętem, a jego waga jest prawidłowa. Pies jest zdrowy, ma prawidłowe uzębienie, czyste uszy i zero problemów z wypróżnianiem.

Zalety karmienia suchą karmą : brak problemu karmienia psa na co dzień, podczas wyjazdów, w drodze czy w codziennym życiu. Nie musimy spędzać dużo czasu na przygotowanie posiłku. Pies nie cierpi na zaparcia, brak problemów z załatwianiem się na spacerach.                                                                                                                         Helka dostaje również, raz na jakiś czas jedzenie z puszki np:  Grain Free Wieprzowina. Podawanie karmy z tej samej firmy nie powoduje u psów rewolucji. Takie jedzenie traktowane jest jako urozmaicenie, a nie stała dieta.

grain-free-wieprzowina

Warto psu pokazać jak smakują np: ugotowane warzywa. Nasz mops uwielbia gotowana marchewkę i pietruszkę.
Musicie wiedzieć, że przygotowywane przez nas potrawy, często urozmaicane jest do smaku przyprawami, które dla psa nie są zdrowe, powodują w późniejszym czasie schorzenia.Jeżeli już decydujesz się na gotowanie zwierzakom w domu, staraj się nie przyprawiać jedzenia.

Najczęstsze błędy jakie popełniają właściciele psa:
-zbyt duże urozmaicanie diety psa, mieszczanie suchej karmy z jedzeniem „ze stołu”.Gospodarka żywieniowa psa jest zachwiana i pies ma często biegunkę. Co dla nas może być uciążliwe w domu, a dla samego psa meczące. Pies może mieć bóle brzucha, być apatyczny i zniechęcony.
– ulegamy jak pies patrzy spod stołu. Dokarmianie psa, może spowodować brak kontroli wagi, a w późniejszym czasie nadwagę.
– karmienie psa np: przez nasz rodzinę, nie każdy musi wiedzieć jak karmiony jest nasz pies, więc chce dać mu kostkę( a nasz pupil, nie je w ogóle kości co może doprowadzić no zakrztuszenia psa, bo zwyczajnie nie wie jak je gryźć) lub dokarmianie przysmakami. Dokarmianie przysmakami może mieć miejsce tylko wtedy jeżeli nasz pies będzie już wiedział, że właściwe jedzenie to to co ma w misce. Najlepiej informować naszych najbliższych co może jeść nasz pupil.
– brak rutyny jedzenia, czyli raz karmimy tak, a raz tak. Doprowadzi to do tego, że pies nie będzie chciał jeść suchej karmy i będzie czekał pod stołem. Budził nas w nocy na jedzenie, jest zdenerwowany, rzuca się na jedzenie, sterczy jak tylko będziemy otwierać lodówkę. Możemy zauważyć u psa gorszą sierść czy nagłe ataki głodu.
– dokarmianie jedzeniem dla psa zabronionym: cebulą, czekoladą , kakaowymi produktami , czosnkiem, przyprawami  to jest totalna masakra dla psa.

Dobre karmy dla zwierząt domowych są tak zbilansowane, aby nasz pies dostawał odpowiednią ilość witamin. Nie mówię tu o karmach kupowanych w supermarketach czy innych słabych kalorycznie mieszankach.

Najważniejsze zostawiłam na koniec.

Gruby pies to problemy. Nie będzie chciał wchodzić po schodach, wychodzić na długie spacery, zapomnijmy o przechadzkach po górach itp. Pies będzie żył krócej, otłuszczone serce i organy wewnętrzne psa nie wytrzymają tyle lat co psa o nienagannej kondycji.
Podarujmy psu długie życie i wybierzmy odpowiednie formy podawania karmy już od maluszka.

jak-odchudzic-psa

One thought on “jak nauczyć psa „zdrowo” jeść ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>